Subskrypcja
Zamów newsy na e-mail:
 


 


   

 Na pewno wielu z Was, drodzy czytelnicy, pamięta czasy, kiedy na półkach sklepów zabawkarskich, papierniczych czy tych z upominkami można było znaleźć całą gamę niestarannie wykonanych, koślawych figurek przedstawiających bohaterów Gwiezdnej Sagi Lucasa. Niejeden z nas bawił się w dzieciństwie tymi upiornymi parodiami zabawek, które przy każdym gwałtowniejszym ruchu gubiły nie tylko broń, ale i kończyny.
Nie przeszkadzało nam to wierzyć, że "i tak są najlepsze na świecie".

Każdy, kto pozostał wierny temu przekonaniu i nie roztrwonił swojej kolekcji otrzymuje dziś nagrodę w postaci świadomości, że posiada unikalne i porządane w kolekcjonerskim światku gadżety.


Polskie podróbki ukazywały się w kilku seriach.
W skład pierwszej serii figurek, które wyprodukowano w Polsce po premierze Gwiezdnych Wojen, wchodziły cztery postaci: Ben Kenobi, Han Solo, Księżniczka Leia i Tusken Rider. Wraz ze sprzedawanym na wybrzeżu jako "figurka z Planety Małp" Chewbaccą były to najładniejsze polskie podróbki - nie dosyć, że wykonano je z twardego plastiku, to jeszcze posiadały ruchome, dobrze przymocowane kończyny, ceratowe płaszczyki i broń.


Wiele lat później, prawdopodobnie w drugiej połowie lat osiemdziesiątych jakością dorównały im repliki Gamorriańskiego strażnika i Yody, których zdobycie graniczy dzisiaj z cudem. Wspólnie z AtAt Driverem i Ree Yeesem tworzą one tzw. serię deluxe :)
Figurki produkowane przez firmę "Elektrospółdzielnia", której siedziba mieściła się w Gdyni pojawiły się na polskim rynku nieco później, bo dopiero po premierze Powrotu Jedi. W skład kolekcji wchodziło 19 spośród wyprodukowanych oryginalnie przez Kennera postaci. Figurki te miały charakterystyczną cechę - wszystkie posiadały identyczne kończyny, należące oryginalnie do Biker Scouta i wykonane były z gumy.


Ludziki mocowano m. in.
na takich kartach.Jeszcze jeden rodzaj blistera.
Zazwyczaj malowano je w taki sposób, aby przypominały oryginał, choć nierzadko zdarzały się odstępstwa - np.: srebrny Snowtrooper czy złoty lub zielony, metaliczny Zuckuss. Zabawne, że przezroczysty bąbel w którym umieszczona była figurka mocowano do tekturowej karty przy użyciu biurowego zszywacza, a broń dla figurek sprzedawano w postaci osobnego zestawu.
Istnieje także składająca się z 17 figurek seria nieruchomych odlewów, które sprzedawano luzem.


Oczywiście każdy z wzorów występuje w nieprzeliczonej ilości wariantów kolorystycznych.
Jakość wykonania wszystkich podróbek, ich kolorystyka, sposoby pakowania, nazewnictwo, czy nawet sam fakt istnienia, może budzić rozbawienie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku tych bryłek tworzywa sztucznego nie liczy się to, co sobą reprezentują w warstwie materialnej, lecz to co dostrzegały w nich kiedyś naiwne dzieciaki. To właśnie zakonserwowana w starych, używanych gadżetach, pochodząca z marzeń, wyobraźni i tęsknot, magia decyduje o ich nieprzeliczalnej na żadne pieniądze wartości.

Unikalny blister.
Po prawej stronie widzimy spis wszystkich serii i wzorów jakie produkowno w naszym kraju. Poklikajcie sobie trochę na odpowiednich nazwach i przenieście się w świat zaczarowanych wspomnień!


.

 


Najstarsza seria

Ben Kenobi
Han Solo
Leia
Tusken
Chewbacca

Ruchome Gumowe
Darth Vader
Boba Fett
Szturmowiec
Szturmowiec Hoth
ATAT Driver
ATAT Commander
ATST Driver
Imperial Gunner
Biker Scout
Luke Pilot
Han Solo Hoth
Lando
Rebel Hoth Trooper
Leia
Weequay
4 Lom (Zuckuss)
Nien Numb
Prune Face
Tie Fighter Pilot
Barada

Seria De Lux :)
Yoda
Gammorean Guard
Atat driver
Ree Yees
Snowtrooper

Nieruchome Gumiaki
Luke Skywalker
Princess Leia
C-3PO
Darth Vader
Chewbacca
Obi-Wan Kenobi
Han Solo
Tusken Raider
Stormtrooper
AT-AT Commander
Rebel Commando
Barada
IG-88
Zuckuss
Chief Chirpa
Logray
Wicket
Hoth Trooper
Biker Scout
AT-ST Driver
Death Star Gunner
Hoth Rebel Soldier
Lando General
Luke (X-Wing)
Boba Fett
Pruneface
Nien Nunb