Subskrypcja
Zamów newsy na e-mail:
 


 


   

 


Kliknij by powiększyć.

Przed wprowadzeniem filmu "Gwiezdne wojny" na ekrany kin, niewiele osób wierzyło w jego sukces. Nikt nie spodziewał się rewolucji jaka już niebawem miała nastąpić w masowej wyobraźni. W grudniu 1977 roku, sześć miesięcy po premierze "Star Wars" nie istniały jeszcze praktycznie żadne gadżety z filmu, które można by podłożyć pod choinkę podczas kiedy dzieciarnia nie myślała o niczym innym niż "Gwiezdne wojny". Sytuację tę wykorzystała firma Kenner, która nie była co prawda w stanie wprowadzić
przed świętami na rynek oczekiwanych produktów, ale w zamian za to zaoferowała pewne nowatorskie dla handlu zabawkami rozwiązanie.Był to tak zwany "Early Bird Kit" - niewielka koperta zawierająca certyfikat upoważniający do późniejszego odbioru czterech pierwszych figurek przedstawiających postaci z filmu, podstawkę, wraz tekturowym tłem umożliwiająca ekspozycję 12 figurek, arkusz z nalepkami i dwa kolorowe zdjęcia.

Szczęśliwe dzieciaki, które dostały taką kopertę od Mikołaja i wysłały w porę odpowiedni formularz, już pomiędzy lutym a pierwszym czerwca 1978 otrzymały drogą pocztową upragnioną przesyłkę.
Paczka zawierała repliki Luke'a Skywalkera, Księżniczki Lei, R2 D2 oraz Chewbaccy a także zestaw bolców umożliwiających mocowanie figurek do podłoża.
Tak oto rozpoczęła się era figurek o wymiarze 3 i 3/4 cala (niecałe 9 cm), które zrewolucjonizowały rynek zabawkarski.


Do tej pory bowiem produkowano, co prawda, zabawki
przedstawiające bohaterów filmowych, jednak zazwyczaj były to lalki wielkości 30 centymetrów. Pomysł aby zminiaturyzować figurki okazał się strzałem w dziesiątkę ponieważ pozwolił na wprowadzenie do sprzedaży całej gamy dodatkowych gadżetów takich jak statki kosmiczne, pojazdy, potwory czy naziemne bazy wykonane w odpowiedniej skali. Wyprodukowanie Sokoła Milenium czy Tie Fightera dla figurek o wzroście 30 cm nie byłoby możliwe.


Zapoczątkowana w roku 1978 seria figurek Star Wars przetrwała na rynku do roku 1985, kiedy to masowe zainteresowanie sagą wygasło. Figurki ukazywały się w pięciu falach z których pierwsze trzy były naturalną konsekwencją premier poszczególnych filmów, ostatnie dwie próbą wyciśnięcia ze zjawiska jeszcze paru groszy.
Wszystkie figurki jakie ukazały się w latach 1978-1985 możecie zobaczyć w muzeum Starwarsów - wystarczy kliknąć na linku z odpowiednią nazwą ludzika. Menu widzimy po prawej stronie.


.

 

STAR WARS

1978
Ben Kenobi
Chewbacca
C-3 PO
Darth Vader
Death Star Commander
Han Solo
Jawa
Luke Skywalker
Princess Leia
R2-D2
Sandpeople
Stormtrooper
1979
Greedo
Hammerhead
Snaggletooth
Walrusman
Luke Skywalker, X-Wing
R5-D4
Death Star Droid
Power Droid
Boba Fett

TESB

1980
Leia Organa
FX-7
Imp. Stormtrooper
Rebel Soldier
Bossk
IG-88
Luke Skywalker
Han Solo
Lando Calrissian
Bespin Security Guard
1981
Yoda
Ugnaught
Dengar
Han Solo
Lobot
Leia Organa
Rebel Commander
AT AT Driver
Imperial Commander
2-1B
1982
Luke Skywalker
AT AT Commander
Cloud Car Pilot
Bespin Security Guard
4-LOM
Zuckuss
Imperial TIE Fighter Pilot

ROTJ

1983
Admiral Ackbar
Luke Skywalker
Princes Leia Organa
Gamorrean Guard
Chief Chirpa
Logray
Klaatu
Rebel Commando
Weequay
Squid Head
General Madine
Bib Fortuna
Ree-Yees
Biker Scout
Lando Calrissian
Nien Nunb
1984
Nikto
8D8
Princess Leia Organa
Wicket W. Warrick
The Emperor
B-Wing Pilot
Klaatu (Skiff)
Han Solo
Teebo
Prune Face
AT-ST Driver
Rancor Keeper
Lumat
Paploo
Max Reebo Band

POTF