Subskrypcja
Zamów newsy na e-mail:
 


 


   

 


Większość przepełnionych nostalgiczną atmosferą "Gwiezdnych wojen" zdjęć, które możemy obejrzeć w tym dziale zakupiono we wczesnych latach osiemdziesiątych w Poznaniu w sklepie o dźwięcznej nazwie Fotoplastykon. Chociaż podstawowa działalność Fotoplastykonu polega
na świadczeniu zupełnie odmiennych usług niż sprzedaż zdjęć, to jednak nie ulega wątpliwości, że w okresie największej popularności Klasycznej Trylogii w naszym kraju było to miejsce gdzie schodziły się drogi wszystkich fanów z Poznania i okolic.
Niewielki, wypełniony charakterystycznym zapachem sklepik oferował wykonane tradycyjną metodą zdjęcia przedstawiające plakaty, zabawki i sceny z filmu, a także inne materiały związane z gwiezdną sagą.
Najczęściej były to po prostu fotografie poszczególnych stron różnych ilustrowanych, zachodnich magazynów, nie dostępnych wówczas na naszym rynku.
To trochę przykre, że podczas kiedy dzieciarnia zamieszkująca tak zwany wolny świat, zabawiała się oryginalnymi figurkami i pojazdami Kennera, my ustawialiśmy się w kolejkach po zdjęcia tych zabawek. Z drugiej jednak strony przyjemności jaką dawało nam oglądanie tych magicznych obrazków nie da się z niczym porównać.

Znakomitym źródłem fotosów były także działające w owych czasach fankluby, kina a nawet rozmaite pchle targi i bazary gdzie przedsiębiorczy miłośnicy gwiezdnej sagi oferowali taki właśnie asortyment.Zdjęcia występowały w różnych rozmiarach. Najpopularniejszy format to 14/9 cm, ale dostępna była także cała gama większych fotosów z formatem plakatowym włącznie.

Dla mnie osobiście sporym zaskoczeniem było odkrycie, że swego czasu oferowano w sprzedaży nawet slajdy!
Poklikajcie trochę na linkach po prawej stronie, życzę przyjemnej podróży przez ostępy krainy o nazwie Nostalgia
;-).


.